Bezdzietnik.pl
  • Strona główna
  • O mnie
  • Biblioteczka
  • CZYTELNIA
  • Ginekolodzy na +
  • Sterylizacja antykoncepcyjna
  • Media
  • Współpraca
  • Strona główna
  • O mnie
  • Biblioteczka
  • CZYTELNIA
  • Ginekolodzy na +
  • Sterylizacja antykoncepcyjna
  • Media
  • Współpraca

Bezdzietnik.pl

Punkt widzenia

A co, jeśli mi się odmieni? O wątpliwościach i zmienianiu zdania

29 października, 2022 63 komentarze
Punkt widzenia

Milczące i gadające ciała, czyli skąd wiem, że nie chcę mieć dzieci

28 września, 2022 72 komentarze
Punkt widzenia

Czy istnieje instynkt macierzyński i dlaczego wciąż o nim mówimy?

19 września, 2022 31 komentarzy
Punkt widzenia

Bezdzietność, duma i uprzedzenie

19 maja, 2022 47 komentarzy
Punkt widzenia

Przyrost naturalny? A co z prawami kobiet? Polemika z Łukaszem Sakowskim

21 kwietnia, 2022 41 komentarzy
Możliwość rejestracji została wyłączona.

O mnie

O mnie

Cześć! Jestem Edyta i piszę o bezdzietności z wyboru oraz o łamaniu praw prokreacyjnych Polek. Sporo nas-bezdzietnych, a niewiele jest miejsc w internecie, gdzie możemy się spotkać i pogadać. Mam nadzieję, że mój blog będzie takim właśnie przyjaznym i inspirującym miejscem. Nie tylko zresztą dla ludzi bez dzieci. Zapraszam wszystkich. Rozgośćcie się i czujcie jak w domu!

Popularne posty

  • 1

    Gdy jedno chce dziecka, a drugie nie. Poradnik dla desperatów

    18 maja, 2018
  • 2

    Przychodzi bezdzietnica do ginekologa. Migawki z gabinetów

    24 sierpnia, 2018
  • 3

    Jak odpowiadać na pytanie: „Kiedy dziecko?”. Garść refleksji i 35 ripost do wykorzystania

    21 października, 2019
  • 4

    Czy można nie lubić dzieci?

    21 grudnia, 2020
  • 5

    Bezdzietnicy wśród zwierząt. Post gościnny

    3 grudnia, 2018
  • 6

    Kto nie lubi bezdzietników? 6 typów spod ciemnej gwiazdy

    13 lipca, 2018

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook

Instagram

bezdzietnik.pl

bezdzietnik.pl
Z cyklu: mądrość ludowa🙃 #pomyślnimpowiesz Z cyklu: mądrość ludowa🙃
#pomyślnimpowiesz #bezdzietnik #bezdzietność #bzw #bezdzietnośćzwyboru #emerytura #dzieci #budżet #pieniądze #praca
I kolejna odsłona bezdzietnikowego słowniczka, k I kolejna odsłona bezdzietnikowego słowniczka, który tłumaczy słowa i frazy z egzotycznego języka pronatalistycznego na polski. Tym razem bezdzietnikowy hit, czyli 

👉👉👉 KTO CI NA STAROŚĆ SZKLANKĘ WODY PODA?

👉 Pamiętajcie, znajomość języków obcych bardzo pomaga w życiu😏

#szklankawody #bezdzietność #niedzietność #stereotypy #macierzyństwo #ojcostwo #bzw #childfree #childfreelife #słowniczek #bezdzietność #język
Wrzuciłam w przeglądarkę hasło „Macierzyńst Wrzuciłam w przeglądarkę hasło „Macierzyństwo jest” i sprawdziłam, co wyskoczy. W ten sposób dowiedziałam się, że macierzyństwo jest trudne i nudne oraz że unieszczęśliwia. Musiałam przejechać do końca drugiej strony, by odkryć, że "jest wielką radością". 

Macierzyństwo napompowano ogromną ilością pozytywnych treści i zasznurowano matkom usta. Przez wieki nie mogły otwarcie mówić, co naprawdę czują. Gdy współczesność zniosła ten pronatalistyczny reżim, tama pękła i z netu wylała się fala matczynych frustracji. 

Nadal jednak możemy poczytać książki i posłuchać audycji pod radosnymi i generalizującymi tytułami: „Jak dobrze być mamą” „Bycie mamą to dar”. „Bycie matką to najpiękniejsza rola w życiu kobiety”. Społeczeństwu nie cisną się na usta dopowiedzenia: „nie dla wszystkich”, „nie zawsze”. Po co niuansować tak radosny przekaz? 

A teraz spróbujcie ogłosić światu, że fajnie jest być bezdzietną lub – jak napisała @krytykapolityczna – że bezdzietność to najlepsza decyzja z możliwych. Zaraz zlecą się strażnicy zniuansowanego przekazu. „Czy ktoś ma dzieci, czy nie – jego sprawa. Natomiast pisanie najlepsza decyzja z możliwych? Mam rozumieć, że dla wszystkich? Bo tak ktoś uznał?” – czytam pod postem Krytyki. I zastanawiam się, kto uznał, że rola matki jest najpiękniejsza w życiu kobiety.

Mamy kłopot z generalizacjami. Te pronatalistyczne uchodzą płazem, bo wydają się przezroczyste. Fajnie być mamą! To nic, że nie każda kobieta chce i może nią być. Bezdzietność za to nie powinna przesadzać z entuzjazmem. Powinna się gryźć w język, by nie urazić rodziców i tych, którzy dzieci mieć nie mogą. Radosną bezdzietność należy przedstawiać w trybie warunkowy i konsultować z przedstawicielstwem rodziców, by wypracować kompromisowy przekaz.

Tymczasem trudno zaakceptować niepłodność, jeżeli żyje się w przekonaniu, że dzieci są jedynym wartościowym celem w życiu. Łatwiej radzą sobie z tym ci, którzy w życiu bez dzieci dostrzegą wartość. W Polsce miliony ludzi nie mogą mieć dzieci. Może należałoby powołać jakiś Urząd Wychwalania Bezdzietności? Bardziej by się przysłużył społeczeństwu niż pilnowanie, by bezdzietni zanadto nie upajali się swoim stanem.

#macierzyństwo #bezdzietność
Są święta, więc musi być i Kevin. Tym razem j Są święta, więc musi być i Kevin. Tym razem jako ilustracja do posta o nielubieniu dzieci. Ten temat tutaj stale powraca i wciąż budzi kontrowersje. 

👉 Można ich nie lubić czy nie?

⛄ Lubienie lub nielubienie przynależy do sfery prywatnej. Mogę sobie nie lubić pana Y lub grupy Z i jest to wyłącznie moja sprawa. Sympatii nie można zadekretować ani wpisać jej do konstytucji. Nie da się też zdelegalizować antypatii. I całe szczęście! Gdy ktoś mi mówi, że lubi wszystkich ludzi, z miejsca przestaję mu ufać. A gdy słyszę, że wszystkich kocha, biorę nogi za pas, bo taka deklaracja jest zazwyczaj wstępem do sekciarskiej agitacji. Albo usprawiedliwieniem dla najgorszych zbrodni.

⛄ A zatem nie musimy lubić wszystkich. Nielubienie to taki emocjonalny drogowskaz, bez którego można się w życiu straszliwie pogubić. Ja na przykład nie znoszę Południowców, bo są – jak na moje standardy – zbyt ekspresywni i hałaśliwi. Dlatego gdy zastanawiam się nad wakacyjnymi destynacjami, mój drogowskaz wskazuje północ. Nie lubię też dzieci, dlatego nie zostałam matką i nie poszłam uczyć do podstawówki, ale wybrałam szkołę średnią. Z której notabene szybko uciekłam, bo okazało się, że ogólnie nie przepadam za kontaktami z ludźmi. Zostałam więc redaktorką, bo lubię literki. Taka moja uroda.

⛄ Możemy sobie lubić i nie lubić kogo tylko chcemy. Społeczeństwu nic do tego. Nie możemy natomiast naszych prywatnych sympatii i antypatii przenosić do sfery publicznej. Nie możemy publicznie ubliżać dzieciom (czy innym grupom), pomawiać ich, wyszydzać, żądać odebrania im praw i nawoływać do krzywdzenia ich. Nie możemy z naszej antypatii do dzieci uczynić programu politycznego i wzywać do powszechnej (sic!) segregacji wiekowej. I nie możemy na fejsbukach wypisywać, że kaszojady to samo zło. Bo fejsbuki – choć dają poczucie prywatności – są niemiłosiernie publiczne. 

⛄ I to jest clou problemu! Lubmy i nie lubmy sobie kogo chcemy, ale nie mieszajmy dwóch sfer – prywatnej i publicznej. W sferze publicznej nam wszystkim – niezależnie od płci, wieku, narodowości, wyznania, koloru skóry, poglądów czy orientacji seksualnej – należy się szacunek. 

👉 Szacunek. Ale nie sympatia. 

#kevin #dzieci #bezdzietność
Niech to będzie dla was magiczny, serdeczny i bez Niech to będzie dla was magiczny, serdeczny i beztroski czas! 

Jeśli tego właśnie chcecie, niech będzie to czas 🎄 bez dzieci. Ale też🎄 bez pytań o dzieci 🎄 bez trosk o dzieci 🎄 bez zadręczania się brakiem dzieci. 

🎄🎄🎄 Spokojnych, bezdzietnych świąt. I nieświąt 🎄🎄🎄

#święta #BożeNarodzenie #źyczania #bezdzieci #bezdzietność #niedzietność #Bezdzietnik #Wigilia #spokój
Kochani❗ Podrzucam wam ściągę: jak odpowiadać na wścibskie pytania o dziecko. Pamiętajcie: ❌ wasze plany prokreacyjne to wasza sprawa. Nie cioci, nie wujka, nie kuzyna, ale wyłącznie wasza. ❌ Nie macie obowiązku rozmawiać o nich przy karpiu. ❌ Jeżeli chcecie o tym z kimkolwiek pogadać – to WY WYBIERACIE osobę, miejsce, czas i styl rozmowy.

👉👉👉 Obejrzyjcie tablice!

#rozmowy #dzieci #kiedydziecko #rozmowyprzystole #święta #rodzina #bezdzietność #bezdzietnośćzwyboru #bzw #childfree #childfreelife #macierzyństwo #ojcostwo #rodzicielstwo #prawaprokreacyjne #asertywność #granice
#bezdzietność #niedzietność #bzw #bezdzietnoś #bezdzietność #niedzietność #bzw #bezdzietnośćzwyboru #childfree #childfreelife #monachollet #czarownice #wybór #prawakobiet #cytaty #Bezdzietnik
👉 Co bezdzietnicy robią w Wigilię? Większoś 👉 Co bezdzietnicy robią w Wigilię? Większość pewnie odpoczywa, ale są tacy, którzy ROK W ROK pracują, dyżurują, zastępują rodziców. Bo ci z automatu mają wtedy wolne. Nikt się już nawet nie zastanawia, czy tak powinno być. Tak jest. Firmy od dawna są PRZYJAZNE RODZICOM, a to znaczy, że mają dla nich szereg udogodnień. Urlopy dostosowane do szkolnego kalendarza, brak dyżurów w święta czy zwolnienia z delegacji to tylko niektóre z nich. I świetnie! Rodzicom trzeba pomagać. Bez solidarności społecznej długo byśmy nie pociągnęli. To m.in. dzięki niej uwolniliśmy się od przymusu posiadania dzieci

👉 Ale solidarnością społeczną nie można tłumaczyć dyskryminowania części tegoż społeczeństwa. I nie można oczekiwać, że jedna grupa społeczna zawsze będzie się radośnie poświęcać dla innej. Poświęcenie wymuszone, narzucone, nieuzgodnione i niczym nierekompensowane staje się reżimem. Bezdzietni w tym reżimie funkcjonują już od dawna. I dlatego sporo w nich frustracji oraz niechęci do rodziców. Spędzając entą Wigilię w pracy, ponoszą konsekwencje cudzych wyborów życiowych. I mają dość. 

👉 Jeszcze do niedawna takie praktyki uchodziły za coś oczywistego. Bezdzietnych było mało i nie domagali się żadnych praw. Brali za pewnik, że społeczeństwo jest stworzone dla rodzin z dziećmi. Dziś sytuacja się zmieniła. W korporacjach, gdzie pracują głównie młodzi ludzie, mniej więcej połowa pracowników nie ma dzieci. Czas, żeby pracodawcy dostrzegli tę sporą już grupę. Ja wiem, że hasło „FIRMA PRZYJAZNA BEZDZIETNYM” wciąż brzmi mało atrakcyjnie i żaden pracodawca nie weźmie go na sztandar. Jeszcze nie. Ale troska o równe prawa dla rodziców i niedzietnych powinna przyświecać już każdej firmie, bo tylko tak można stworzyć zgrany zespół. 

Czy to oznacza, że należy rodziców pozbawiać przywileju wolnych świąt? Nie! Wystarczy dla równowagi dostrzec i uwzględnić potrzeby niedzietnych. ORAZ:

👉 Otwarcie rozmawiać o przywilejach z wszystkimi pracownikami i wypracować grupowy konsensus.
👉 Stworzyć ofertę benefitów również dla bezdzietnych.
👉 Wprowadzić dyżury rotacyjne.

Macie inne pomysły?

#bezdzietność #rodzicielstwo #DEI #firmas
#pieniądze 💰 Pieniądze to nie wszystko, a m #pieniądze 

💰 Pieniądze to nie wszystko, a między "nie stać mnie na macierzyństwo" a "Bóg dał dzieci, da i na dzieci" jest sporo miejsca na refleksję o celach, wartościach i priorytetach. 

💰 Podejmując decyzję o rodzicielstwie, warto jednak wiedzieć, że ono kosztuje. Zwłaszcza dla kobiet jest to ryzykowna inwestycja. Odbiera nam na jakiś czas niezależność finansową, znacząco obniża zarobki, zwiększa wydatki i "kradnie" część emerytury. 

Nie ma w Polsce systemu, który realnie zabezpieczałby interesy matek. Większość świadczeń i "plusów" jest kierowana do dzieci lub do rodzin, a interes rodziny nie zawsze jest zbieżny z interesem kobiety. Ba! Całą tę rządową politykę "prorodzinną" można by nazwać "KOBIETA MINUS". Ma nas skłonić do rodzenia dzieci, poświęcania się na rzecz rodziny, rezygnowania z aktywności zawodowej i nieodpłatnego opiekowania się bliskimi".

💰 W dodatku kolejne pokolenia dziewczynek są wychowywane w przeświadczeniu, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze. Że liczą się uczucia, więzi, troska, poświęcenie. I fajnie. Tylko nikt im w dorosłym życiu za te uczucia, więzi i troskę nie zapłaci. Świat po prostu weźmie je sobie za darmo. Albo rzuci na odczepnego nędzne grosze.

👉 Dlatego planując potomstwo, warto mieć przy sobie kalkulator.

📊 Źródło danych: Olga Smalej, "Kultura bezdzietności. Niska dzietność i bezdzietność w perspektywie społeczno-ekonomicznej"

#pieniądze #pieniądzeszczęściedają #budżetdomowy #kobietaipieniądze #politykaprorodzinna #bezdzietność #bezdzietnik #macierzyństwo #rodzicielstwo
😉 Zdj. Pexels #childfree #childfreelife #bezd 😉

Zdj. Pexels

#childfree #childfreelife #bezdzietność #bezdzietnośćzwyboru #bzw #bezdzietnik #koty
Jak często byliście nakłaniani do rodzicielstwa Jak często byliście nakłaniani do rodzicielstwa? Jak często wasza niechęć do podejmowania rodzicielskich ról była zakrzykiwana, wyśmiewana czy bagatelizowana? 

Założę się, że wiele razy. 

W naszym społeczeństwie panuje przyzwolenie na to, by ludzi urabiać na rodziców. Przekonywać ich, naciskać, agitować, zachęcać, kusić… Państwowo i indywidualnie. Wciąż jeszcze zbyt mało osób widzi w tym nieuprawnione przekraczanie granic. Nietakt. Impertynencję. 

Za nietakt uchodzi natomiast otwarte mówienie o powodach niedzietności. Wiele z tych powodów jest surowo osądzanych, bo odbiera wartość posiadaniu dzieci. „Nie lubię dzieci”, „Wśród dzieci czuję się źle”, „Dziecko by mnie ograniczało” – takie teksty są jak wystrzał startera. Towarzystwo natychmiast zaczyna przekonywać, że wcale takie hałaśliwe nie są, że tylko na początku, że z dzieckiem można wszystko… 

Nazywam takich ludzi „wyznawcami moizmu” albo akwizytorami rodzicielstwa. Są przekonani, że ich wybór jest najsłuszniejszy, a rodzicielstwo próbują wciskać innym jak niechodliwy towar. Niedawno usłyszałam jeszcze jedno trafne określenie – wyznawcy dobrej wiary. Bo oni to wszystko mówią w dobrej wierze… Ze szczerego – choć mało rozumiejącego – serca…

Co ciekawe, coraz częściej czytam, że rodzice bezdzietną „nagonką” na dzieci i rodzicielstwo czują się zmęczeni. I ja im wierzę. Społeczeństwo, w którym na równych prawach funkcjonują dzietni i bezdzietni, dopiero się tworzy. Wcześniejsze pokolenia rodziców nie musiały nieustannie zderzać się z bezdzietną optyką, która podważa wszystko to, w co wierzą i czemu poświęcili życie.

Ale rozwiązaniem nie jest chóralne uciszanie bezdzietnych. Mamy prawo do swoich odczuć. I mamy prawo głośno te odczucia formułować. Wszyscy musimy nauczyć się żyć w świecie, w którym zarówno macierzyństwo, jak i bezdzietność ma głos oraz wartość. Tym, czego nie mamy prawa robić, jest przekraczanie cudzych granic. Nie wolno nam np. wchodzić w rolę akwizytorów bezdzietności i w dobrej wierze namawiać rodziców, by oddawali swoje dzieci do adopcji czy zostawiali je w oknach życia. 

👉 I nie wolno nikogo namawiać do rodzicielstwa.

#rodzicielstwo #bezdzietność #savoirvivre
✅ 22 listopada miałam przyjemność przeprowadz ✅ 22 listopada miałam przyjemność przeprowadzić dla pracownikami firmy AXA XL webinar poświęcony różnym obliczom niedzietności. Było to prekursorskie wydarzenie, lecz doskonale wpisało się w firmową politykę różnorodności i inkluzywności. Wśród adresatów takich polityk są rozmaite grupy, ale nie bezdzietni. Bezdzietność bowiem uchodzi za przezroczystą normę. Firma AXA XL jako pierwsza w Polsce dostrzegła potrzeby tej pomijanej dotąd, a jednocześnie coraz liczniejszej grupy.

✅ O taką formę wsparcia poprosili sami pracownicy, którym doskwierały rozmaite problemy związane z niedzietnym statusem. Brak dzieci wiąże się zwykle z silną presją, bywa też źródłem rozmaitych napięć. Jednocześnie brakuje przestrzeni, w której można te obawy i wątpliwości bezpiecznie wyrazić. Mój webinar miał pomóc taką przestrzeń stworzyć.

✅ W wydarzeniu wzięło udział ponad sto osób, co pokazuje skalę zainteresowania zagadnieniem. Bezdzietność jest doświadczeniem coraz większej części społeczeństwa – tylko 5o% osób w przedziale wiekowym 25-34 lata ma dzieci. Reszta z różnych powodów doświadcza niedzietności i chce o tym rozmawiać. A ponieważ do niedzietności wiedzie wiele dróg, podczas webinaru omówiłam te najczęściej uczęszczane. Pokazałam, jakie szanse i zagrożenia stwarza życie bez dzieci, wyjaśniłam, co sprzyja zaakceptowaniu niewybranej bezdzietności i opowiedziałam, jakie mechanizmy kryją się za presją społeczną wywieraną na osoby niedzietne.

✅ Niedzietność to ważny temat, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dotyczy sfery bardzo intymnej, a jednocześnie przekłada się na relacje społeczne – rodzinne, towarzyskie i zawodowe. Ludzie niedzietni, ale też rodzice jedynaków doświadczają rozmaitych nacisków; temat dzieci potrafi wzbudzać emocje i dzielić pracowników, a nawet wpływać na jakość ich pracy. Dlatego tak ważne jest, by firmy wspierały nie tylko rodziców, ale też swoich niedzietnych pracowników. AXA XL dała znakomity przykład.

✔️ Jeżeli czujesz, że takie wsparcie jest ci potrzebne, zasygnalizuj to pracodawcy!

✔️ Jeżeli reprezentujesz firmę i jesteś zainteresowana/y webinarem – napisz: edyta.broda@op.pl

Zdjęcie: Luiza Różycka

#DEI #równość #różnorodność #inkluzywność #AXA
Load More... Follow on Instagram

© Copywright 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone. Bezdzietnik.pl